Search
Close this search box.

D Vitamini Çürük Diş Riskini Azaltır Mı?

d vitamini

İçerik Kılavuzu

İyi bir ağız hijyeni olan bireylerde çürük teşhis ettiğimizde sordukları ilk soru “Hocam, ben ağız sağlığına çok önem veririm. Her gün dişlerimi fırçalar, ağız gargarası kullanırım. Nasıl çürük oluşabiliyor?” şeklindedir. Diş sağlığınıza önem vermeseydiniz daha kötü olurdu diyoruz.

Diş çürüğü, beslenme tarzından tükürüğünün kalitesine kadar pek çok sebepten dolayı oluşabiliyor. Bu konuyla alakalı olarak pek çok yayın bulunuyor.. Bu yayınlara baktığımızda D vitamininin diş çürüklerinin önlenmesinde çok önemli bir rolü olduğunu görüyoruz.

D vitamininin adını Covid-19 salgınıyla beraber daha çok duymaya başladık. D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Güneş seviyesinin yüksek olmasına rağmen ülkemizde eksikliği sıkça görülmektedir.

D vitamini eksikliği yaşayan hamile bireylerin çocuklarında mine dokusundaki yapım yapım yetersizliklerinden dolayı çürüğe yatkınlığı artmakta. D vitamini eksikliği yaşayan anneler hemen paniklememelilerdir. 13 yaşında kadar D vitamini seviyesinin yeterli seviyede olması çürük riskini %47 oranında azaltmaktadır.

On üç yaştan sonrasında D-vitamini eksikliği diş eti ve implant çevresi hastalıklarının  görülme oranı artıyor. Bu sebeple D vitamini seviyemizi ölçtürmeliyiz ve eksiklik olduğu durumda doktor kontrolünde D vitamini takviyeleri kullanmalıyız.

Doç. Dr. Fâtıma Betül Baştürk

Comments are closed.

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun. 

White Blog

Diş Muayenesi: Sağlıklı Gülüşün Anahtarı

Sağlıklı Gülüşün Anahtarı: Diş Muayenesi

Diş muayenesi, dişlerin ve diş etlerinin durumunu değerlendirmek, ağız sağlığının korunması için gereken tedavi ve…

cene eklemi tedavisi

Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene eklemi tedavisi, kişinin hastalığından dolayı yaşadığı, hayat kalitesini düşüren semptomları geçirmeyi amaçlar. Temporomandibular eklemler…

Dis Kaplama Tedavisi Nedir

Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

Diş kaplama tedavisi, dişlerin estetik görünümünü sağlamak ya da dişleri koruma altına almak için kullanılan…