Search
Close this search box.

Gece Plağı ve Uykuya Etkileri

İçerik Kılavuzu

Gece plağı nedir, ne işe yarar, uykuya etkileri nelerdir? Diş plağı olarak da bilinen gece plağı, çeneyi stabilize etmeye yardımcı olur. Genelde diş gıcırdatma yani bruksizm hastalığından muzdarip olan kişilere uygulanır. Diş sıkmaya ve gıcırdatmaya çözüm olarak sunulur.

Diş plağı, gece diş sıkmak veya gıcırdatmak sonucunda ortaya çıkabilecek diş aşınması ve çene kayması gibi sorunları engellemek için tasarlanmış bir plaktır. Özellikle gece kullanıldığı için bu ismi almıştır.

Gece Plağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Gece plağı bir önceki paragrafta da açıklandığı gibi diş gıcırdatmaya ve sıkmaya bağlı olarak oluşabilecek hasarları engellemek için kullanılan bir aparattır. Özellikle gece kullanılsa da daha uzun sürelerde de kullanıldığı görülebilir. Diş plağı kişiye özel olarak diş hekiminiz tarafından tasarlanır. 

Plak, diş gıcırdatmanın ve sıkmanın dişlere zararının engellemesini sağlar aynı zamanda çene kaymasının engeller. Diş hekimlere hastaya özel tasarım yaparak yine hastaya özel bir tedavi şeklini takip eder. Diş plağı şeffaftır, estetik bir sorun yaratabilecek bir aparat değildir aksine ağız ve diş yapısında uzun vadede yüzde oluşabilecek estetik kusurları engeller.

Diş plağı kullanmak için diş doktorunun tavsiyesi gerekir. Diş hekimi diş ve çene yapısını inceleyip tespitlerine göre bir tavsiyede bulunur. Aşağıda bulunan listedeki rahatsızlıklara sahip kişiler diş hekime görünmelidir.

 • Gıcırdatma nedeniyle dişlerinde aşınma olan kişiler
 • Dişleri sıcaklık değişimlerine karşı hassas olan kişiler
 • Stresli zamanlarda diş gıcırdatma problemi yaşayan kişiler
 • Uyandıklarında çene ve baş ağrısından şikâyetçi olan kişiler

Bu rahatsızlıklardan muzdaripseniz diş hekimine danışıp gece plağı kullanmaya başlamanız gerekebilir.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır

Diş plağı nasıl kullanılır? Çoğunlukla gece kullanılır lakin hastanın ihtiyacına göre gün içinde de kullanılabilir. Hekim tavsiyesiyle kişiye özel olarak yapılır ve kullanılır.

Diş hekimini diş plağı kullanılmasını tavsiye ettikten sonra uygulanacak olan işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Diş ölçüleri alınır,
 • Çene ölçüleri alınır,
 • Diş ve çene ölçülerinden kalıp çıkarılır,
 • Bu kalıba uygun bir şekilde gece plağı yapılır.

Gece plağı kullanımı yetişkinlere uygundur. Genelde 17 saat aralıklarla takılmasının ve 12 saatten fazla takılması tavsiye edilmemesinin yanı sıra diş hekiminin uygun gördüğü şekilde kullanılır. Diş plağı çoğunlukla yatmadan önce takılır ve uykudan uyandıktan sonra ağızdan çıkarılır.

Diş plağı kullanırken dikkatli olmak gerekir, fazla kullanımlar çene kasındaki gerilmelere engel olmaktan çok tetikleyici olabilir. Diş teli aralıksız takmak üst çeneye baskı oluşturabilir. Diş hekimiyle sürekli iletişimde kalmak önemlidir.

Plağın temizliği soğuk su ve diş fırçasıyla yapılır. Ağızdan çıkarıldığında temizlenerek hijyenik bir ortamda saklanması gerekir. Gece plağı sıcak suyla temizlenmemelidir. Sıcak suyla temastan kaçınılmalı ve çay, kahve gibi sıcak içecekler tüketilirken diş plağı çıkarılmalıdır.

Gece Plağının Uykuya Etkileri 

Diş plağı, diş ve genel sağlığınızı çeşitli şekillerde koruyabilir. Gece plağı özellikle uykuda kullanıldığından dolayı gece diş gıcırdatma ve sıkmayı engeller, bu sebepten dolayı daha rahat ve sorunsuz bir uyku çekmenize yardımcı olur. 

Uyku sırasında kişinin kendi diş gıcırdatmasına uyanmasını engeller, kişinin uyandığında çene ağrısı yaşamasını engeller. Uyku süresince gerginliği azaltacağından dolayı daha verimli bir uyku çekilmesine yardımcı olur.

Gece plağı iyi uykuyu destekler. Uyku sorunları genellikle bruksizm, temporomandibular disfonksiyon, kas yorgunluğu ve ağrısı gibi belirtilerle bağdaşlaştırılabilir. Yaşanılan sorunların tamamı diş plağı kullanılarak giderilebilir ve bu sayede rahat bir uykuya kavuşulabilir.

Horlamayı ve uyku apnesini azaltır. Yine uykuya olan bir faydası, uyku apnesini önlemede etkilidir. Ne kadar sık rastlanan ve ciddiye alınmayan bir rahatsızlık da olsa horlama ciddi bir bozukluktur. Horlama verimli uykuyu engelleyebilir ve ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. 

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi, uyku boyunca kişinin nefesininin tekrar tekrar kesilmesi durumudur. Kişide uyku problemleri oluşturabileceği gibi çok daha ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Gece plağı, uyku apnesinin etkilerini azaltabilir böylece kişinin uykusunu verimli kılmaya yardımcı olmuş olur.

Uyku apnesi horlamadan çok daha ciddi bir problemdir fakat çoğu zaman her ikisi de uyurken çenenin ve dilin konumuyla ilgilidir. Diş hekimleri bu durumlarda düzgün nefes alınmasını sağlamak için dişleri ve çeneyi mümkün olan en doğru yere çekmek için gece plağı hazırlayarak horlama ve uyku apnesinin etkilerini ve oluşumunu azaltmada ciddi bir öneme sahip olabilir.

Uyku Plağının Faydaları

 1. Gece plağı dişleri bruksizmden koruyacaktır! 

Dişler zamanla aşınıyorsa  ve çene ağrısı ile veya  çenede azalmış hareket kuvveti ile uyanıldıysa, kişi uyku bruksizmine sahip olabilir.

Uyku bruksizmi, hastaların çenelerini sıktıkları veya gıcırdattıkları ve onları normal baskıların dışında ekstra zararlı baskılara maruz bıraktığı bir durumdur. Uyku veya uyanık bruksizm dişlerinize ciddi zararlar verebilir, çene yapısını kaydırabilir ve kişinin yaşam tarzını, genel sağlığını etkileyebilir. Bir diş plağı bu durumu engellemeye yardımcı olacaktır. 

 1. Daha az baş ve yüz ağrısı çekmenize yardımcı olur..

Kişide bruksizm hastalığı olmasa da belirli kasılmalar çene ve diş ağrısı hatta baş, omuz yüz ve yakın bölgelerde ağrı oluşabilir. Günlük; herkesin yaptığı konuşma, yemek yeme, çiğneme, spor yapma, gülme, ısırma gibi aktiviteler de dişlere baskı yaparak ağrı oluşturabilir. Bu ağrılar ciddi ağrılar olmasa da bazen sinirleri uzun süre sıkıştırmalarından dolayı kuvvetli ağrılara yol açabilir. 

Bu ağrılar  herhangi bir hastalık olduğunu göstermez, çoğu zaman ağrıyan bölgedeki kasların biraz dinlenmesi lazım demektir. Gece plağı, ağrı hissedilen bölgenin dinlenmesine yardımcı olur. Diş plağı kullanıldığında kısa vadede ağrı hissedilen bölgede rahatlama hissedilebilir.

 1. Daha sonra oluşabilecek hastalıklardan ve hastalıkların tedavi ücretinden korur.

Çene sıkma ve diş gıcırdatma kişinin sağlığını ve dişlerinin kozmetik görünümünü bozabilir. Diş hekimi, bu sonuçları ele almak için çok çeşitli estetik ve restoratif diş hekimliği ve diş tasarımı seçenekleri sunabilir. Bu tedaviler özellikle SSK da karşılamadığı için kişiye maddi anlamda ekstra bir yük bindirilebilir. 

Gece plağı takmak kişiyi oluşabilecek birçok kozmetik bozukluktan koruyabilir böylece kişinin maddi kaybını önlemiş olur. İhtiyaç duyulduğu zamanda takılmaya başlaması önemlidir, kozmetik bir bozukluk olduktan sonra maalesef bu bozukluğun tedavisinde diş plağı kullanılmaz ve bir etkisi de bulunmaz.

 1. Çene ve diş yapısını korur. 

Zaten diş plağının bulunma amacı da çene ve diş yapısını korumaktır. Dişleri, özellikle ideal kemik yoğunluğundan daha az veya periodontal hastalığa sahip olunduğunda çenede yapısı da bundan hasar görebilir. Diş plağının düzenli kullanımında bunun engellendiği veya azaltıldığı görülmüştür.

Kısacası daha sağlıklı ve güzel bir diş yapısı, çene yapısı ve daha verimli bir uyku için gece plağı kullanmak oldukça faydalıdır. Diş plağının kullanımı da oldukça kolay ve rahattır. 

Benzer içerikler için takipte kalmayı unutmayın! Randevu almak ve diş hekimlerimizle görüşmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Comments are closed.

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun. 

White Blog

implant nedir

İmplant Nedir? İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant, kaybedilmiş bir dişin yerini doldurmak için kullanılan kalıcı bir diş protezi olarak tanımlanır. Diş…

Dis Fircalama ve Dis Ipi Kullanma Teknikleri

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanma Teknikleri

Diş fırçalama ve diş ipi kullanmak, ağız sağlığı ve genel sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.…

Implant Vidasi Takildiktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Implant, vücuda yerleştirilen yapay bir cihaz veya protezdir ve implant vidası ile yapılır. Tıbbi olarak,…