Search
Close this search box.

İmplant Aşamaları Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • İmplant
  • İmplant Aşamaları Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik Kılavuzu

İmplant aşamaları, implant yaptırmak isteyen her bireyin merak ettiği bir konudur. İmplant, kaybedilen bir dişin yerini doldurmak için kullanılan yapay bir diş köküdür. 

İmplant tedavisi, diş kaybının neden olduğu estetik ve fonksiyonel sorunları çözmek için yapılır ve günümüzde diş hekimlerinin sıklıkla yaptığı diş tedavilerine dahil olmaktadır.

İmplant aşamaları şu şekilde ilerlemektedir:

1. İlk muayene ve tedavi planlaması

İlk muayenede hastanın sağlık durumuna uygun implant tedavisi aşamaları planlanır. İmplant tedavisinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için uygulanacak implantın, hastanın durumuna özel seçilmesi gerekmektedir. 

Diş hekimi, kapsamlı bir diş muayenesi ve hastanın tıbbi geçmiş incelemesini yapar. Bazı durumlarda, dijital tomografi (CT) taraması yapılması gerekli olabilmektedir.

Diş hekiminiz, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size implant tedavisi hakkında bilgi verir ve tedavi planınızı hazırlar.

Bu aşamada, implant yapılacak olan bölgeye uygun implant boyutu, şekli ve diğer özelliklerine karar verilmektedir.

2. İmplant operasyonu

İmplant aşamalarından birisi olan “İmplant Operasyonu” işlemi diş hekiminın, implantı alt çene veya üst çene kemiğine yerleştirmesini temsil eder. Yerleştirilecek olan implant titanyumdan yapılır ve diş kökünün yerine geçen yapay bir diş köküdür. 

İmplant yerleştirildikten sonra iyileşmesi ve çene kemiğiyle kaynaşması için birkaç ay beklenir.

İmplant tedavisi, hasta lokal anestezi altındayken yapılmaktadır.  Lokal anestezi, implant yapılacak olan bölgenin uyuşturulmasını sağlar ve ağrının hissedilmesini engeller. 

Diş hekimi veya diş cerrahı, diş etini keserek implantın yerleştirileceği kemiğe ulaşır. Ardından, implant doğru pozisyona getirilir ve kemiğe sabitlenir.

İmplantın yerleştirilmesi işlemi için, implanta uygun boyutta bir delik açılması gereklidir. Bu işlem için bir özel matkap kullanılır. Matkap, implantın yerleştirileceği kemiğin boyutuna ve implantın boyutuna özel seçilir.

3. İyileşme süreci

İmplantın kemikle kaynaşması için, ortalama 3-6 ay kadar bir iyileşme süreci gereklidir. 

İmplant çene kemiğiyle kaynaşana kadar bu süreç devam eder. İmplant çene kemiğiyle tamamen kaynaştıktan sonra, diş hekimi implant üzerine bir abutment yerleştirir. Abutment, implantla diş arasında bir bağlayıcı görevi görür. 

4. İmplantın Yerleştirilmesi

İmplant aşamalarının sonuncusu “implantın yerleştirilmesi” işleminde, uygulanacak implant, açılan deliğe yerleştirilir ve kemiğe sabitlenir. İmplantı çene kemiğine yerleştirmek için, özel bir matkap veya özel bir el aleti kullanılır.

Bu aşamada implant doğru pozisyona getirildikten ve derinliği ayarlandıktan sonra protez yerleştirilmektedir. 

İmplantın üzerine yerleştirilen protez sayesinde dişler oldukça doğal ve sağlıklı görünmektedir.

Diş implantlarının daha uzun ömürlü olması için dikkat edilmesi gerekenler:

Diş implantının uzun ömürlü ve başarılı olmasını sağlamak için ağız temizlik işleminin yapılması oldukça önemlidir. Bu aşamada hastanın, ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanma gibi alışkanlıklar, çevredeki dişlerin ve diş etinin sağlığının korunmasını sağlar.

  • Diş implantları, darbe veya yaralanmalara karşı hassastır. Spor yaparken, koruyucu ekipman kullanmak önemlidir. Ayrıca, sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. 
  • Sigara içmek, diş implantlarına zarar verir. Bu nedenle implantların ömrü kısalabilmektedir. Sigara içen hastaların, diş implantlarına zarar vermeden önce sigarayı bırakmaları önerilir.
  • Düzenli diş hekimi kontrolleri, diş implantının uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır. Diş hekiminiz, diş implantınızı düzenli olarak kontrol ederek oluşacak herhangi bir sorunu daha erken tespit edebilir ve müdahale edebilir.
  • Diş gıcırdatma, diş implantlarına zarar verebilir. Gıcırdatma sorunu olan hastaların, gece yatarken ağız koruyucu kullanmaları önerilir.
  • Şekerli gıdalar ve içecekler, dişlerde plak birikimine neden olarak diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına yol açabilir. Bu durum da diş implantlarının ömrünü kısaltır.

İmplantlarla ilgili daha çok bilgi almak için “İmplant Nedir? İmplant Nasıl Yapılır?” içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

Comments are closed.

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun. 

White Blog

Diş Muayenesi: Sağlıklı Gülüşün Anahtarı

Sağlıklı Gülüşün Anahtarı: Diş Muayenesi

Diş muayenesi, dişlerin ve diş etlerinin durumunu değerlendirmek, ağız sağlığının korunması için gereken tedavi ve…

Dis Tasi ve Temizligi scaled

Diş Taşı ve Temizliği

Halk arasında tartar olarak bilinen diş taşı hemen hemen herkeste görülebilecek bir durumdur. Genelde hastalar…

dis agrisi nedenleri tedavisi ve onleme yollari

Diş Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yolları

|Göz kamaştıran bir gülümseme, samimi bir tebessümün taşıyıcısıdır. Ancak, hayatın akışında bazen istenmeyen bir konuk…