İçerik Rehberi

Ortodonti Nedir?

Ortodonti
İçerik Rehberi

Ortodonti ifadesi kelime kökü itibari ile ortho düzgün ve odons diş sözcüklerinden kaynak almakta olup “Düz diş” anlamına gelmektedir.

Alan, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün ve sıralı bir şekilde yerleşmesi ve çenelerdeki bazı düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti dalı, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler ve tedavisini üstlenir.

Ortodontik Problemler

Ortodontik problemlerin oluşmasına kalıtımsal ve/veya çevresel etkenler yol açabilir. Ortodontik tedaviler kapanış bozukluğu olan bireylerin sağlıklarının iyileştirilmesinde, estetik sorunların giderilmesinde ve ağız bölgesindeki fonksiyonların daha iyi yapılabilmesi açılarından önemlidir.

Ortodontik sorunlar oluşmadan hazırlayıcı veya genetik faktörler açılarından öngörülüp koruyucu tedaviler ile önlenebilir, başlamış ve henüz ilk aşamalarındayken durdurulup önü alınabilir veya ilerlemiş bir kapanış bozukluğu düzeltici ortodontik uygulamalar ile tedavi edilebilir.

Ortodontik Tedaviler

Ortodontik tedaviler yapı itibari ile uzun ve kapsamlı tedaviler olup, detaylı teşhis, ayrıntılı planlama ve uygulamalar ve hatta ilgili aktif ortodontik tedaviyi takip eden, sağaltımın korunmasını içeren pasif sabitleme süreçlerini içermektedir.

Ortodonti uzmanları cerrahi işlemleri bizzat yapmamalarına rağmen, bölümlerini ilgilendiren ameliyatların planlama ve laboratuvar cerrahisi işlemlerini uygularlar ve hazırladıkları aygıtlar ile cerrahi operasyonlara iştirak ederler.

Ortodontik tedavi süreçleri hasta durumuna göre ayrıntılı analiz sonuçlarına yapılandırılır ve uygulama öncesi, hekim tedavi planını detaylı bir şekilde açıklar. Bu bilgilendirmede teşhis, tedavi uygulamaları, kullanılacak olan aygıtlar, hastanın yapması gerekenler izah edilir. 

Uzun süren, kısmen meşakkatli sayılabilen ortodontik tedaviler hastanın hayatına sağlık, estetik ve işlev açısından çok büyük katkılar temin eder ve tüm gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir şekilde uygulanır. 

Benzer Yazılar

Periodontoloji Nedir?

Bugün yazımızda ‘’Periodontoloji nedir, periodontal tedavi nedir, periodontolojinin ilgi alanları ve hastalık teşhisi nasıl yapılır?’’…

Dişlerinizi İki Dakika Fırçalamak Yeterli mi?

Dişleri iki dakika fırçalama önerisi 70’lerden beri tavsiye edilmektedir. Çoğu insan dişlerini günde iki kez…

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun.