Search
Close this search box.

Sağlıklı Gülüşün Anahtarı: Diş Muayenesi

 • Genel
 • Sağlıklı Gülüşün Anahtarı: Diş Muayenesi
Diş Muayenesi: Sağlıklı Gülüşün Anahtarı

İçerik Kılavuzu

Diş muayenesi, dişlerin ve diş etlerinin durumunu değerlendirmek, ağız sağlığının korunması için gereken tedavi ve önlemleri belirlemek amacıyla yapılan tıbbi bir muayenedir. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen ilk muayeneye oral diagnoz nedir.

Diş muayeneleri, sadece ağız ve diş sağlığı açısından değil, aynı zamanda genel sağlık açısından da son derece önemlidir. Çünkü ağız sağlığı, kalp hastalığı, diyabet, osteoporoz gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilir. 

Diş hekimi muayenesi, bu tür hastalıkların erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Erken teşhis edilen sorunlar sayesinde tedaviden çok daha başarılı sonuçlar alınır. 

Düzenli diş muayenesi, diş çürümesi, diş eti hastalığı, ağız kanseri gibi ağız ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Diş Muayenesinde Neler Yapılır

Diş muayenesi, hastaya hangi diş tedavilerinin uygulanacağının belirlendiği ayrıntılı bir randevudur. Muayenede hastanın ağız, diş ve çenesinde tedavi süreci gerektiren bir sorun olup olmadığına dikkat edilir.

Diş muayenesi sırasında aşağıdaki işlemler yapılır:

 • Ön muayene: Diş hekimi, ağız ve diş sağlığı durumunuzu değerlendirmek için önce size sorular sorar. 

Bu sorular arasında dişlerinizde herhangi bir ağrı veya hassasiyet hissedip hissetmediğiniz, diş eti kanaması yaşayıp yaşamadığınız ve diş bakım rutininiz gibi konular yer alır.

 • Ağız içi muayene: Diş hekimi, ağız içi muayene yaparak dişlerinizi, diş etlerinizi, dilinizi, damak ve ağız tabanınızı inceler. 

Diş hekimi, diş eti hastalığı, diş çürükleri, diş aşınması, lezyonlar, yaralar ve diğer ağız içi problemlerinizin olup olmadığına bakacaktır.

 • Diş röntgenleri: Diş hekimi, dişlerinizi daha detaylı bir şekilde incelemek için diş röntgeni çekmek isteyebilir. Röntgenler, dişlerin içindeki problemleri tespit etmek için kullanılır.
 • Tedavi planı: Diş hekimi, muayene sonucunda ağzınızdaki sorunları tespit eder ve gereken tedavi planını tasarlar. Bu tedaviler arasında dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi veya diş taşı temizliği gibi işlemler yer alabilir.

Diş Muayenesine Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Diş muayenesine gitmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar şunlardır:

 • Randevu saatinize uygun olarak gelin: Diş muayenesi için randevunuz varsa randevu saatinizden en az 10-15 dakika önce orada olmaya çalışın. Böylece muayene öncesinde gerekli formları doldurabilirsiniz.
 • Geçmiş diş sağlığı bilgilerinizi getirin: Daha önce aldığınız diş röntgenleri, diş kayıtları veya diğer diş sağlığı belgelerini yanınızda getirin. Diş hekiminiz böylece daha doğru bir teşhis koyabilir.
 • Yediklerinize dikkat edin: Diş muayenesine aç veya çok doymuş bir şekilde gitmek sakıncalıdır. Aç gitmek, kan şekerinizin düşmesine neden olabilir. Tok gitmek, midenizdeki asitin artmasına neden olabilir. 

Diş muayenesi öncesinde hafif bir şeyler yiyebilirsiniz.

 • Ağız ve diş bakımınıza dikkat etin: Diş muayenesine gitmeden önce dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Bu, diş hekiminizin dişlerinizin durumunu daha iyi görmesine yardımcı olacaktır.
 • Sigara içmeyin: Sigara içmek dişlerinizin sararmasına, kötü nefese sahip olmanıza neden olur. Diş muayenesi öncesinde sigara içmemeniz önerilir.
 • Sıcak veya soğuk yiyeceklerden kaçının: Diş muayenesi öncesinde sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız önerilir. Bu, diş etlerinizin hassasiyetini azaltacak ve diş muayenesi sırasında daha az rahatsızlık hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Alerjik reaksiyonlarınızı belirtin: Diş hekiminizin muayene sırasında kullanacağı materyallere alerjiniz varsa bunu mutlaka belirtin. Bu, olası alerjik reaksiyonları önlenmesine yardımcı olacaktır.

Diş Muayenesi Ne Sıklıkla Yapılmalı

Diş muayenesi ne zaman yapılmalıdır?” sorusunun cevabı, bireyin ağız ve diş sağlığı durumuna ve risk faktörlerine bağlı olarak değişmektedir Genel olarak Amerikan Diş Hekimleri Birliği, her altı ayda bir diş muayenesi yapılmasını önermektedir. 

Ancak bazı insanların daha sık diş muayenesine gitmesi gerekmektedir. Örneğin diş eti hastalığı veya dişlerinde çürük olan kişiler, diş hekimi tarafından belirlenen sıklıkta düzenli diş muayenesine gitmelidir. 

Diş ve diş eti sağlığınızı korumak için dişlerinizde herhangi bir rahatsızlık veya farklılık hissettiğinizde diş hekiminize görünmenizi öneririz.

Diş Muayenesi Sıkça Sorulan Sorular

Diş Muayenesinden Ücret Alınır mı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hastanesinde ilk muayene için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ücretsiz bir şekilde uzman hekim kadromuz tarafından muayene edilebilirsiniz.

Diş Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır

Diş muayenesi randevusu almak, ağız ve diş sağlığınızın korunması için son derece önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine görünmek için zaman ayırmaya özen gösterin.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hastanesinden randevu almak oldukça kolaydır. 

Bizden şu şekilde randevu alabilirsiniz:

 

Comments are closed.

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun. 

White Blog

Protetik Dis Tedavisi Nedir

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi, dişlerin sağlığını ve görünümünü düzeltmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi,…

Dis Sizlamasi Nedenleri ve Tedavileri

Diş Sızlaması Nedenleri ve Tedavileri

Diş sızlaması, birçok kişinin yaşadığı rahatsız edici bir dental problemdir. Bu sorun, diş etlerinde veya…

Tek Dis Eksikligi Tedavi Yontemlerinin Avantajlari

Tek Diş Eksikliği Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

Tek diş eksikliği tedavisi, diş kaybı olan hastanın ihtiyaçlarına ve durumuna göre değişebilir. Her hastada…