Search
Close this search box.

Süt Dişi Bakımı Nasıl Yapılır?

İçerik Kılavuzu

Süt dişi, bebekler yaklaşık altı aylıkken çıkmaya başlar ve ortalama 2-3 yaşlarına kadar gelişmeye devam ederler. Süt dişi olmak üzere toplam 20 diş vardır. Süt dişleri tamamen yerlerini kalıcı dişlere bırakmak üzere çıkarlar.

Geçici dişler çocukların beslenme ihtiyaçlarını karşılarken yüz gelişimlerini ve kalıcı dişlerin doğru pozisyonunu almasını da sağlar. Bu dişler kalıcı dişlerin yerini alacakları için kalıcı dişlerin doğru pozisyonunu ve yerleşimini olumlu ya da olumsuz etkileyebilirler.

Geçici dişler, daha küçük boyutludur ve daha hafiftirler. Bebekler genellikle diş çıkarmaya alt ön kesici dişlerle başlarlar. Daha sonra, üst kesici dişler ve yan dişler, son olarak da süt azı dişleri çıkarırlar. 

Süt dişleri, çocukların diş sağlığı ve gelecekteki diş gelişimi için oldukça önemlidir.

Süt Dişinin Görevi Nedir

Süt dişi, çocukların ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Toplam 20 süt dişi bulunur. Çocukların ağzında bulunan bu dişler, yerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. 

Süt dişlerinin görevleri şunlardır:

  • Beslenmeyi sağlar: Bebeklerin ve çocukların gıdaları çiğnemelerine yardımcı olur ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları için önemli bir rol oynar.
  • Konuşmayı etkiler: Dil ve diğer konuşma organlarının doğru pozisyonda olmasını sağlayarak, doğru ve net konuşmaya yardımcı olur. Süt dişlerin çıkması ve gelişimi bu yüzden oldukça önemlidir.
  • Kalıcı dişlerin yerleşimini düzenler: Çene kemiklerinin büyümesini destekler. Bu dişler çıkmasını doğru şekilde tamamlarsa, kalıcı dişlerin doğru pozisyonda olmasını sağlarlar.
  • Yüz şeklini korur: Yüz kaslarının uygun bir şekilde gelişmesini sağlayarak çene kemiklerinin doğru şekilde büyümesini ve doğru yüz şeklinin korunmasına yardımcı olur.
  • Öz güveni artırır: Çocukların sağlıklı bir gülüşe sahip olmalarını sağlayarak, kendilerine olan güvenlerini artırır. Süt dişlerinde çürüklerin olması öz güveni olumsuz etkileyebilir.

Süt Dişi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süt dişi, çocukların gelecekteki kalıcı dişlerinin sağlıklı çıkması için çok önemlidir. Bu dişlerin düzenli olarak temizlenmesi ve ağız sağlığının korunması, diş çürükleri ve enfeksiyonları gibi diş problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. 

Geçici dişlerin bakımı için özen gösterilmesi gerekenler:

  • Diş fırçalama: Bebeklerin dişlerini fırçalamak için yumuşak kıllı ve küçük başlı bir diş fırçası kullanılabilir. Diş fırçalama işlemi, çocuğun yaşına ve diş sayısına göre ayarlanmalıdır. Her diş fırçalandığında, fırça yavaşça ağız içinde dişlerin etrafında gezdirilmelidir.
  • Diş macunu kullanımı: Bebeklerde ilk dişler çıktığında, sadece su kullanarak fırçalama yapılmalıdır. Daha sonraları yaşa uygun bir diş macunu tercih edilmelidir. Diş fırçasına nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu sıkılmalıdır.
  • Beslenme: Çocukların diş sağlığı için doğru beslenme çok önemlidir. Şekerli gıdalar ve içecekler, diş etlerine zarar vererek diş çürüklerine neden olur. Bu nedenle şekerli gıdaların ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Düzenli diş hekimi ziyaretleri: Düzenli diş hekimi ziyaretleri, diş problemlerinin erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Bebeklerin dişleri çıkmaya başladığında diş hekimi tarafından bir kontrol yapılması önerilir.
  • Dişlerin korunması: Bu dişlerin korunması, kalıcı dişlerin sağlıklı çıkması için önemlidir. Geçici dişler çürüdüğünde, enfeksiyonlara ve kalıcı dişlerin bozuk çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle dişlerin düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.

Ebeveynler, çocukların diş sağlığı için bu adımları takip ederek, diş problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilirler.

Süt Dişi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Süt Dişi Ne Zaman Dökülür

Bu dişler genellikle 6yla 12 yaş arasında dökülür. Dişin yerini alacak olan kalıcı diş, geçici dişler döküldükten sonra çıkar.

Süt Dişi Çürür mü

Geçici dişler de çürüyebilir. Çürük dişler acı verici olabilir ve çocuğun yeme, konuşma işlevlerini etkileyebilir. Bu yüzden çocukların diş hijyenine özen göstermeleri ve diş hekimlerine düzenli olarak kontrolleri yaptırmaları önemlidir.

Süt Dişi Nasıl Çürümez

Çocukların diş hijyeni için düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri önemlidir. Ayrıca şekerli ve asitli içeceklerden uzak durmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de dişlerin korunmasına yardımcı olur.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Benzer içerikler için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

Comments are closed.

Bilgi Talep Formu

İGÜ Diş Hastanesi hakkında bilgi almak için formu doldurun. 

White Blog

dis fircalama

Dişlerinizi İki Dakika Fırçalamak Yeterli mi?

Dişleri iki dakika fırçalama önerisi 70’lerden beri tavsiye edilmektedir. Çoğu insan dişlerini günde iki kez…

Dis Dolgusu Nedir ve Nasil Uygulanir

Diş Dolgusu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Diş dolgusu hemen hemen herkesin duyduğu bir tedavidir. Dişlerinde çürük olanlar ve diş ağrısı yaşayanlar…

Implant Asamalari

İmplant Aşamaları Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant aşamaları, implant yaptırmak isteyen her bireyin merak ettiği bir konudur. İmplant, kaybedilen bir dişin…